Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Opoziční poslanci vyzbierali podpisy na mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery Budajovi

jún 17, 2022 - 14:07
Najväčším zlyhaním ministra životného prostredia je podľa opozičného poslanca Miroslava Suju manažment medveďa hnedého.
Foto: 
SITA

Opoziční poslanci chcú odvolať ministra životného prostredia Jána Budaja (OľaNO). Ako dnes na tlačovej besede povedal europslanec a šéf hnutia Republika Milan Uhrík, minister je podľa neho neschopný, nekompetentný a hlúpy. Pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery Budajovi sa podľa Uhríka podpísalo 31 poslancov a podpisy už odovzdali šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Popri nezaradených poslancoch podpísali návrh aj poslanci strany Smer-SD.

Podľa poslanca Miroslava Suju Budaj pri riadení envirorezortu zlyhal. „Vidíme to pri prevode územia lesov z ministerstva pôdohospodárstva na ministerstvo životného prostredia," povedal poslanec s tým, že najväčším zlyhaním je však manažment medveďa hnedého. Budajova nečinnosť v súvislosti s medializovanými útokmi medveďov na ľudí podľa Suju ohrozuje ľudské životy. „Nemôžme čakať, kým zahynie nejaké dieťa alebo matka," vyhlásil Suja.

Podľa ministra životného prostredia súčasný problém s medveďmi na Poľane súvisí s nelegálnymi vnadiskami a krmoviskami, ako aj s trofejovou poľovačkou. Ako ďalej povedal vo štvrtok 16. júna, je to problém posledných desať až 15 rokov a riešiť ho mali ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva. "V poslednej dekáde došlo k najväčším odstrelom práve na Poľane, až 53 percent z celého Slovenska, v rokoch 2015 až 2022. Taktiež sme zistili, že na Poľane, kde aj enviropolícia tvrdila, že tam nie sú vnadiská, majú len Štátne lesy SR 28 vnadísk na lesné zvieratá, kde sa samozrejme nedá oddeliť prikrmovanie medveďa od prikrmovania jeleňov alebo diviakov," konštatoval Budaj

- - Inzercia - -